6 Mayıs 2011 Cuma

Nisan ayını yolladık Mayıs ayında değişen bir şey yok.

Nisan ayı serin ve yağışlı bir şekilde bitti.24 Nisanda yapmış olduğum kurtçuk aktarımında havaların soğuk gitmesi sebebiyle tutma oranı istediğim gibi olmadı.Kapanmış olan memelerin çıkma zamanı geldiğinden kafeslerini taktım çünkü hava devamlı yağmurlu birde malum çalışınca kovanları açmak mümkün olmuyor. Çıkarsalarda içimiz rahat.Ve çıkmayada başladılar zaten.
Çiftleştirme kovanı olarak kullandığım kendi modelim diyelim.5 tane ana arıya ev sahipliği yapıyor.Tabi biraz ağır.Çerçeveleri büyük kovan çerçevelerimin yarısı ölçüsünde.Büyük çerçevenin ikiye bölünmüş hali ve arada menteşe var böylece kabartma yapacağım zaman normal çerçeve gibi kovanlara verebiliyorum.
Bunlarda strafordan yaptığım 4 çerçeveli Gen.tr modeli çiftleştirme kutularım.Bunları arılandırmıştım ve memeleride veriyorum yavaş yavaş.
(Ana arı kurtçuğu)Buda tecrübesizlikten başımıza gelen ilginç bir olayın sonucu.Aşağıda biraz detaylandırdım.
Kutulara memeleri verme şeklimiz.

Üretim kovanındaki aktarma yaptığım çerçevede tutmayan gözlere yoğun beslemenin de sonucu dalak örüyorlar.Kontrol esnasında bu dalaklar kırılıp kovanın içine düştü bende pek önemsemedim.Nasıl olsa dalak diye.Fakat dalağı alıp incelediğimde yukarıdaki görüntü (Ana arı kurtçuğu) ile karşılaştım.Düşen dalakların ikisininde içinde meme varmış ve iki ana gitmiş oldu.Bundan sonra bu gibi dalaklara biraz daha dikkat etmeli.
Kapalı memelerin etrafı mum ile örülmüş ve kapalı memeler ile dalaklar arasındada bağlantı yapılmış.Bu gibi durumlarda dikkatli olunmalı.
Bu böcek kuvvetli bir kovana girme gafletini göstermiş ve sonucu da kötü olmuş.

Hiç yorum yok: