9 Nisan 2011 Cumartesi

09 Nisan 2011 Kontrolleri


15 gündür arılarla haşır neşir olamıyorduk.Hava sıcaklıkları buna müsade etmedi tabii birde hafta içi çalışıyor olmamızdan dolayı hafta sonlarını iple çekiyorduk ki nihayet bu hafta ipin ucu göründü.Bu gün ilkönce Hobi arıcılığı yapmakta olan üstelik balkonda iki adet kovanı olan Toros Halil beyin kovanlarına bir müdahele yaptık.

Kovanları plastik kovanlardı ve yakından görmeyi çok istediğim bir kovan çeşidi idi.
Toros beyin kovanları 10 çerçeve yi doldurmuş ve yumurta koyulmamış ne duvar ne çerçeve bırakmışlar.
Bir tanesi yumurtlayacak alan bulamayınca tutturmuş oğul vericem diye bizde hemen yaptığı memleri bozduk ve senenin ilk arı sütü hasadını da yapmış olduk.
Sadece ana arı meme lerini iptal etmek o kovanın oğul vermiyeceği anlamına gelmiyor.O zaman bizde ana arının yumutlayabileceği alan açalım dedik ve ballık koyduk.Alt kattan aldığımız ballı ve yavrulu çerçevelerin yerine kabartılmış boş petek verdik alanı epey genişlettik.Tabi bölmede yapılabilir ama biraz erken ve kendisi kovan sayısını arttırmak istemiyor.
Buda meşhur gen.tr modeli 4 çerçeveli ana arı çiftleştirme kutusu 10 adet yaptım.böyle ince işlere hiç elim yatkın değildir.Ama azmin elinden hiç bir şey kaçmaz dedik ve başardık.Uçuş deliklerini açıp boyadık mı üretime hazırdır.Ölçüleri almış olduğum Halil BİLEN beye tekrar teşekkür ederim.
Gelelim bizim arılarımıza bu çerçeveyi kabartılmamış olarak ve deneme amacı ile 26 Mart ta 2 numara olarak vermiştim kovanın birisine 10 günde anca kabartmışlar ve üzerinde 1 veya 2 günlük kurtçuk var .
Tabii arılara 13 gündür uğrayamadık ve alanı daraltılmış durumda olan kovanlarda yumurtlamaya alan bulamayan analar bu şekilde ki dalakların içine erkek arı yumurtası atıyorlar. Çerçeve ölçülerindede bir hata olunca bu şekilde dalak yapmışlar.
Genel durumları güzel mevsim biraz geç ilerliyor ama durumları iyi sayılır.2 akşamda bir 1/1 oranında şurup vermeye devam ediyorum.Varroa için ilk olarak Kışın oksalik asit kullandım daha sonra Amitraz etken maddeli körükte yakılan ilaç şimdi sırada Coumaphos etken maddeli ilacı kullanmayı düşünüyorum.
Bu arada zayıf olan kovanlarada kapalı yavrulu çerçeve veya genç arı takviyesi yapmaya da başladık.

1 yorum:

mcharoki dedi ki...

Coumaphos adlı ilaç arılar için avustralyada yasakmış