5 Mart 2011 Cumartesi

Mart ayı şimdilik güzel ama. .....

Bu gün hava çok güzeldi ee hava güzel olurda arılara gidilmezmi tabiiki gidilir.Hemde gitmek zorundayız neden önümüzdeki günlerde Mart kapıdan baktıracakmış meteoroloji siteleri öyle söylüyor.Arılığa gittiğimde manzara güzeldi çok güzel uçuyorlar ve yoğun polen taşıyorlardı.

Termometre güneşin altında 22 derece gölgede 15 dereceyi gösteriyordu.
Perşembe günü ilk defa deneme amaçlı 2/1 (Şeker+Su) oranın da şurup verdim.Kovanın gücüne göre yarım veya birer su bardağı kadar.Ertesi gün yaptığım kontrolde yine güçleri ile orantılı bazıları bitirmiş bazıları ise yavaş yavaş alıyordu ama almayan yoktu.Bundan sonra 2-3 günde bir azar azar şuruplamaya devam edeceğiz teşvik amaçlı. Yavru alanlarıda giderek genişliyor ama önümüzdeki günlerde sıcaklıklar hissedilir şekilde azalacak deniyor.Eğer arıların kapladığı çerçveler haricindekiler kovanlardan alınırsa yani arı mevcudu tüm çerçeveleri kaplayacak şekilde bir düzenleme yapılmışsa ve gıda durumuda kontrol altındaysa soğuk havadan çekinmeye gerek yok.
Yukarıdada dörüldüğü gibi arı mevcudu tümçer çeveleri kaplayacak şekilde düzenleme yapılmıştır.
Bu fotoğrafı koymamdaki amaç ; kovanlarımın bazılarının dip tahtaları tellidir.Dün bu kovanın çekmecesinin üstündeki tahtayı temizlemiştim bu gün kü kontrolde ise üstüne bayağı atık madde düştüğünü gördüm.Tüm bu atıkları arılar temizlemek zorunda kalacaktı onlara ekstra bir yük.
Bu arkadaşta güçlü bir kovanın sıcak ortamında yumurtasından çıkmış ama beslenme imkanı bulamadan arılar tarafından aşağıya dip tahtasına yollanmış ordanda telin altına geçmiş ve bir daha kovana dönme şansı kalmamış.
Hiç yorum yok: