25 Ekim 2010 Pazartesi

Ekim ayı da bitmek üzere

Kış moduna girdiğimiz için arılara sık gidemedeğimizden magazin boyutuna malzeme bulmakta zor oluyor.Ekim ayının sonlarına doğru havalar bir haftadır yağışlı geçti ve sıcaklıkta hissedilir bir şekilde düştü.Bu arada analar bal kemerlerinin güzel olmasına rağmen altına yumurta koymayı kestiler.Polen gelişide kısıtlı olduğundan yavru durumu bazı kovanlarda sıfıra yaklaşmış.

Havaların tekrar ısınmasıyla beraber polen gelişide başladı ve analar tekrar yumurtlamaya başladı.Bu arada kovanların içindeki fazla petekler muhakkak alınmalı ve alan daraltılmalı bu dönemde sıcaklıkların azalmasıyla beraber açıkta kalan kapalı gözlerin bazıların da yavru çürüklüğü görülmesi muhtemeldir. Sıcaklıkların tekrar 20 dereceye varmasıyla ilk formik asit uygulamasınıda yaptık.Daha önce kaumafos etkili maddesi olan ilaç ile iki sefer ilaçlamıştım.Buna rağmen varroa görmek mümkün.


Bazı kovanlarda sıcaklıkların uygun olmasıyla yavru uçuşlarını gerleşetirmekte.Bundan sonra bir tur daha yavru yetiştirebilirsek ki durum onu gösteriyor,kışa tamamen genç mevcutla girmiş olacağız.Hiç yorum yok: