6 Haziran 2010 Pazar

Yağmurlu bir pazar günü

Geçen haftadan beri arıları görmek için hasretle bekliyoruz.Arıların bulunduğu yerde hakim ballı bitki resimde görülen Çaltı(Karaçalı)Bir haftadan beri çiçekte ve şuanda bitkilerin üzerindeki çiçeklerin 2/3 si açmış durumda.Fakat hafta içinde yağmur yağması sebebiyle açan kısımdan arıların tam anlamıyla faydalandıkları söylenemez.
Bu gün yine kontrol için Balya-Yaylacık köyüne hareket ettik fakat hava durumu raporları bizler için pek uygun görüş bildirmiyordu.Nitekimde yolda başlayan yağmur köye vardığımızda tüm şiddetiyle kendini gösterdi.Tabiki 100 Km.uzaktan büyük hasretle geldiğimiz arılara sadece uzaktan bakmak zorunda kaldık.Köyün kahvesinde yağmurun biraz hafiflemesini bekledik.Bir ara yağmurun azalmasıyla soluğu tekrar arılıkta aldık.

Havanın bulutlu olmasına rağmen bazı kovanları üstünkörü olsada kontrol ettik.Gözlemlerimiz nektar akışının henüz istenen seviyede olmadığı yönünde idi.Verdiğimiz ham petekleri kısmen kabartmışlar.Ve çok az bal stoğu mevcut idi.
Daha önceki gönderilerimden birinde bir kovanın ana arısının işçi arılar tarafından öldürmek üzere olduğunu ve onu kafesle tekrar kovana verdiğimi yazmıştım.Geçen hafta o kovanın anası yumurtlamaya devam ediyordu ve herhangi bir problem görünmüyordu.
Fakatbu haftaki kontrol de o kovanın anasını öldürdüklerini ve ana arı memesi yaptıklarını gördüm.
Bende çare olarak bu kovanın ana arısını genç bir ana arı ile değiştirmekte buldum.V e yedek analardan birini bu kovana verdim.memeli olan çerçeveyi ve yanında bir çerçeve ile birlikte yeni bir bölme yaptım.Tabiki bu esnada yağmur tekrar hızlandı ve bizlerde toparlanana kadar epey ıslandık.Hiç yorum yok: