9 Mayıs 2010 Pazar

Yeni yer arayışları.

Dün yayımladığım yazımda bulunduğumuz yerde polen ve nektar kaynaklarının sonuna gelindiğini ve 15 haziranda açmasını beklediğimiz ayıt çiçeklerine kadar da olmayacağını yazmıştım.
Bizde o boşluğu kovanlarımıza besleme yaparak değilde polen ve nektar kaynaklarının bol olduğu olduğu ve baharın henüz başladığı bölgelere götürerek doldurmaya karar verdik.
Fotoğraftakiler soldan sağa Ben Latif İsa ve Halil Amca
Latif arıcılığı profesyonel olarak yapan ve 150 kovanı ile gezginciarıcılık yapan arkadaşınmız.Bölgeyi çok iyi tanıyor.Tabii arıcılığıda iyi biliyor.Onun arılarını koyduğu bölgeye bizde isa ile gitmeye karar verdik.Ve b gün yer tespitine gittik.
Bize isanın oğşlu musada eşlik etti Halil amca ise latifin kayınbababası ve körükçüsü.


Kovanlarımızı koymaya karar verdiğimiz köy denizden yüksek ve bahar oralara henüz yeni geliyor.Florasında Tırfıl.Çaltı (Karaçalı)ve çeşitli yayla çiçekleri bulunmakta.
İsa ve latif florayı güzel bulunca ağızları kulaklarında.

Bu arılar 100 km ilerden bu fotoğrafın çekildiği saatten 4-5 saat önce gelmelerine rağmen kovanların önünde maskesiz gezmemize rağmen işlerine bakmakta idiler.Yer kekiğiAkasya ormanlarıBalıkesir de bir tur attık.Marmara tarım fuarını gezdik ama son günü olduğu için mesleğimizle ilgili olan standlar kapatılmıştı.


Hiç yorum yok: