31 Mayıs 2010 Pazartesi

"Sabreden Derviş Muradına Erermiş"derler ama.....

Bulunduğumuz yerde floranın kuruması ve arıların faydalanacağı çiçekli bitkilerin sonunun gelmesi dolayısı ile 10 Mayıs günü Arılarımızı 100 km .uzağa ve yüksek bir bölgeye götürmüştük.

Burası deniz seviyesinden daha yüksek bir yer olması sebebiyle iyi yağmur alabilen bir bölge ve çiçekli bitkilerde bulunduğumuz bölgeden daha geç açmakta.Bir önceki yazımızda Büyük ümitlerle gittik ama demiştik .O ümitli bekleyiş tam 20 gün sürdü.Bölgede bulunan akasyalar yağmur ve serin hava sebebiyle istediğimiz sonucu vermediği gibi arılarda sıcaklığın az olmasından dolayı tam randımanlı çalışamadılar.Geriye gittilermi hayır gitmemişler ama ileriyede gitmemişler.Yani günü idare etmişler.

Açık havada mola Latif Ben ve İsa Allah ne verdiyse....Sevindik çünkü şu anda hakim olan çiçekli bitki Çaltı(Karaçalı)yoğun bir şekilde nektar akımına başladı.
Henüz açmaya başlamasına rağmen arılar tarafından sıkça ziyaret ediliyorlar.

Arılarımızı bu bölgeye naklettikten sonra yaptığım kontrol sırasında bir kovanın ana arısının işçi arılar tarafından sıkıştırıldığını gördüm.Hemen ellerinden aldım ve anayı kafese koyarak Kek haznesi dolu olarak)tekrar o kovana geri verdim.Arılara 15 gün uğramayınca ana arıyı kafesten çıkarmışlar ve kafesin altınada dalak örmüşler.Ana arıyı sıkıştırmalarının sebebi olarakta şunu söyleyebiliriz.Bu kovanın ana arısını yeni değiştirmiştik.Kapalı gözler oluşmadan naklettiğimiz için bu durumla karşılaşabiliyoruz.
Durumları iyi görünüyor.10 Çerçeveli kovanların içinde 8 çerçeve yavru sanırım durumu özetler.Kovanların yanına 1 hafta uğrayamayacağımızdan kat koyup içine 1 kapalı yavrulu çerçeve bir kabartılmış boş çerçeve ve dışada kapak olarak 1 temel petek veriyoruz.Alttan aldığım çerçeve yerinede 1 temel petek veriyoruz.Ne olur ne olmaz bir dahaki haftaya kadar iş çıkaralım onlara.
Sağlıklı bir ana arı.

İsanın dalak ören arısı bunları görmek bizi sevindiriyor tabi dalak teknik arıcılıkta istenmeyen bir olay ama çerçeveye petek ördürmek petek balı isteyenler için tercih sebebi.Hiç yorum yok: