6 Temmuz 2009 Pazartesi

Nihayet balın ucu göründü.

Millet bal hasadı yaptı bizde balın ucu ne zaman görünecek diye hasretle bekliyorduk
Nihayet pazar günü yaptığımız kontrollerde yavrudan boşalan gözlere bal koyulduğunu gördük.
Daha önce de söylediğimiz gibi burada hakim ballı bitki sadece Ayıt bitkisi.Blogu takip edenler hatırlayacaktır Ayıt yaklaşık 10-15 gün önce çiçek açmaya başladı ve henüz nektar salgılar duruma geldi.Şuanda kapalı gözlerden boşalan yerleri doldurmaya başladılar.Nektar akımı başladığı için yavru miktarını azalttıklarından polen miktarında aşırı bir arış var.Dolayısıyla gözlerde bloke olduğundan bal miktarının azalma riski doğdu.Polen tuzağı kullanmak gerekecek gibi.


7 yorum:

muratakın dedi ki...

Sayın Erdal Bey:

Son günlere kadar bal özü gelişi az olduğundan arılar günlük yaşamışlar bal kemerinde hiç bal yok.

E.ÇOKENGİN dedi ki...

Evet Murat bey haklısınız nektar akımı yoğun olarak 3-4 gündür devam ediyor.Diğer günler ancak kendilerini idare ettiler.

İlhami Uyar dedi ki...

Sayın Çokengin ,bu olumsuzluğun sebebleri sizce nereden kaynaklanıyor.Umarım en kısa zamanda herşey normale döner,iyi çalışmalar.

bekir dedi ki...

selam
ben izmir seferihisardan bekir
arıcılıga başlayalı 1 sene oldu acemilikten dolayı daha bal yiyemedim ayıttan bal alıcam diye seviniyordumda gecmeye başladıtam olarak sırlanmadı peteklerde hem bal hem yavru var nasıl bal alıcam zor birde siz tecrübelisiniz ayıt poyraz mı? lodos havadamı bal verir burda lodos nemli poyraz kuru hava oluyor bilgi verirseniz cok sevinirim
saygılar

E.ÇOKENGİN dedi ki...

Sayın Bekir bey Kovanlardaki ballı ve yavrulu çerçeveleri sırlı kısmını aldıktan sonra makinede süzebilirsiniz.kapalı gözlerdeki yavrular bir zarar görmez.Ancak açık gözlü yavrular varsa bunlar sağım esnasında yerlerinden çıkacaktır.Onun açık yavrulu gözlü petekleride kapandıktan sonra hasat edebilirsin. Ayıtr bitkisi sıcak havalarda daha verimli oluyor.Geçen hafta ümitsizdim ama bir hafta havalar çok sıcak gitti ve ümitlenmeye başaladım.Başarılar dilerim.

E.ÇOKENGİN dedi ki...

Sayın İlhami bey bu olumsuzluğun bence iki sebebi olabilir ;birincisi kovanlarımızdaki tarlacı arı sayısını nektar akımına hazırlayamamış olmamız,ikinciside mevsimsel etkiler olabilir diye düşünüyorum.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

bekir dedi ki...

teşekkürler verdiginiz bilgiler için.üç kovanımdan hasat yaptım tabii ilk hasadımdı cok zevkli ve güzel oldu inş sizlerinki daha cok olur saygılar