21 Temmuz 2009 Salı

Bir haftada çok şey değişirmi?

Evet değişirmiş.Geçen hafta yaptığım kontrollerde çoğu çerçevenin durumu yukardaki fotoğraftaki gibiydi.Ve Ümitsizliğe kapılmıştım.
Bir hafta içinde durum yavaş yavaş değişmeye başladı.Ancak yukarıdaki fotoğrafta bir ayrıntı var.Oda şu; gördüğünüz gibi çerçevenin büyük bir kısmı polen ile doldurulmuş.İşte bunun gibi çerçeveler kovanınızda çokça olursa sırlanmış olan çerçevenin ağırlığı sizi yanıltır.Bunun sebebide polen ile bloke olmuş gözlere arılar tarafından bir miktar bal koyulur ve sırlanır.Burda polen tuzaklı kovan kullanmanın önemi bir kez daha ortaya çıkmış oluyor.Bende aynı hataya düştüm ve kovanlarda polen blokeli çerçeve sayısı oldukça fazla.Dolayısı ile alacağım bal miktarıda düşecektir.

Oysa polen tuzaklarını faaliyete geçi,rmiş olsaydık çerçevelerdeki polenler tüketilecekti içeriyede ölçülü polen girdiği için blokeli çerçeve sayısı az olacaktı.İçinizden polenli çerçeveleri alıp daha sonra kullansan kovanlarada kabarmış boş çerçeve versen diyen olabilir.Oda mümkün değil elimde bir tane bile kabarmış çerçeve kalmadı.


Neticede bir hafta içerisinde yukarıdaki gibi sırlı çerçeve sayısı bir hayli arttı.Herhalde emeğimizin karşılığını alacağım.Herkesin alması dileğim ile...4 yorum:

mustikaya dedi ki...

s.a.
Kardeşim arı nasıl bal yönünden tedbirini alıyor, polen içinde öyle o dediğin polenleri arı bilerek stokluyor polen gelmediği zaman arı yavrulara ne yediriyor sanıyorsun?
İkincisi o polenli çıtaları arıların kuluçkalık yani ortadaki çıtalarda bulunur. gezginci arıcı degilsen o çıtaların balı en fazla 1-2 çıta hariç.i alınmaz.

unutmazsoy arıcı dedi ki...

İnşallah emekleriniz zayi olmaz.Ürününüz ve kazancınız bol olsun.Saygılarımla...

İlhami Uyar dedi ki...

Sayın Çokengin temennimiz gönlünüzden geçenlerin oluşmasıdır,kolay gelsin,iyi çalışmalar.

E.ÇOKENGİN dedi ki...

Sayın mustikaya arıların poleni yavru yetiştirmede kullandıklarını bende biliyorum ama benim söylemek istediğim elinde kabartılmış peteği bulunmayan arıcıların nektar ve polen akımının yoğun olduğu dönemlerde kontrollü polen tuzağı kullanarak gözlerin polenle bloke olmamasını bunun yerine nektar stoğuna yönelmesini sağlayabilecekleridir...
İlhamibey ve Unutmazsoy Arıclık sizlerede dileklerinizden dolayı teşekkür ederim.