2 Ekim 2008 Perşembe

Arıcıların Endişesi

Siirt'te toz bulutları arıları vurdu
SİİRT (İHA) - Siirt'te, yaz aylarında etkili olan toz bulutları arı ölümlerine neden olurken, doğadan yeterli besin bulamayan arılar, ilkbaharda ürettikleri balı tüketti. İlk defa böyle bir manzara ile karşı karşıya gelen arıcılar, yılı zararla kapatmanın şokunu yaşıyor.
Siirt'te hava kirliği ve Suriye üzerinden yurda rüzgarla beraber gelen toz bulutlarından dolayı doğanın kirlenmesi sonucu arıların yeterli polen toplayamadığını belirten Siirt Arıcılar Birliği üyesi Balcı Emin Enuştekin, "Biz geçmiş yıllarda en iyi verimimizi Botan Vadisi'nden alırdık. Bu yıl hüsrana uğradık. Bu yıl çok etkili olan toz bulutları çiçek ve meyvelerin üzerine düşmesi sonucu arılar yeterince beslenemedi. Arılar doğadan yeterli besini bulamayınca arılar birbirini yok etmiş. Arıların buhareketleri bizi gerçekten çok korkutuyor. Küresel ısınma diye kaç yıldır yeşil alan bulamıyorduk. Artık yeşil alanlarımız da toz bulutlarıyla tehlikeye girdi. Ünlü Siirt balı yok olma ile karşı karşıya gelmiş bir durumda. Bütün Siirt'in tek umudu Pervari'den çıkacak olan baldı. Pervari'de her yıl yaklaşık 40 ton bal çıkardı. Bu yıl 20 ton bekleniyor. Önümüzdeki yıl ne olacağı konusunda endişeliyiz. Önümüzdeki yıl kovanlarımızı Siirt-Bitlis arasındaki yeşil ovalarda kendimize yer ayarlamaya çalışacağız"dedi.
Siirt Ziraat Odası Başkanı Gündüz Tanık, toz bulutların tarım alanlarına ve arılara verdiği zararla ilgili yetkilileri bilgilendirdiklerini belirterek, "Siirt ilimizde bu yıl çok etkili olan toz bulutlar bizi endişelendiriyor. Özelikle tarım arazilerin de verimi düşüren toz bulutları, arıcılığı da büyük ölçüde etkiledi. Konu ile ilgili il tarım müdürlüğünü uyardık. Arıcılarımız artık yok olmakla karşı karşıya geldi" diye konuştu.

Hiç yorum yok: